czwartek, 12 listopada 2015

John Lewis Christmas Advert 2015

Brytyjski gigant sprzedażowy John Lewis tą bożonarodzeniową kampanią ponownie wzrusza. Po zeszłorocznym mocnym "Monty the Penguin",


teraz funduje nam "Człowieka na księżycu".
Dwuminutowy spot opowiada historię staruszka, który mieszka samotnie na księżycu oraz małej dziewczynki, która dostrzega tego pana przez teleskop, po czym rozpaczliwie próbuje się z nim skontaktować. W Święta zdarza się cud. Jaki? Przekonajcie się, oglądając wideo.


 Ten film to nie tylko reklama. John Lewis promuje w ten sposób także organizację charytatywną Age UK, która ma na celu poprawę jakości życia seniorów.

środa, 11 listopada 2015

Filozofuj na na facebooku

Oficjalny fanpage „Filozofuj!” – czasopisma popularyzującego filozofię, wydawanego przez Wydawnictwo Academicon.


Dostarczamy wiadomości o filozofii i nauce z kraju i ze świata. Skłaniamy do racjonalnych dyskusji na tematy ważne dla każdego z nas. Rozwijamy pasję filozofowania, nawet w poczekalniach u fryzjera.

Chcesz dołączyć do Załogi G i współtworzyć czasopismo? Śledź najnowsze zadania tutaj: https://www.facebook.com/pages/Wolontariat-Filozofuj/

Relacja wideo, z dyskusji panelowej " Jak popularyzować filozofię?"

Dyskusja odbyła się 19 września 2015 w ramach 10. Zjazdu Filozoficznego w Poznaniu. Wzięli w niej udział: prof. Aldona Pobojewska, dr hab. Krzysztof Saja, dr Artur Szutta (główni paneliści), prof. Adam Grobler, dr Michał Urbańczyk, prof. Maciej Woźniczka.

czwartek, 5 listopada 2015

Co to znaczy być POLKĄ, POLAKIEM ?

No i się zaczęło. Temat gorący nawet wśród młodych- podobno tych, którzy nie interesują się krajem, polskością, tematem ojczyzny... Od razu mówię - każdy kto tak myślał jest w błędzie.
Po gorącej dyskusji na temat tego,  z czym ci się kojarzy patriotyzm, kim jestem, co oznacza słowo POLAK? Padło najbardziej gorące pytanie:

"Dlaczego mówimy ojczyzna, a nie matczyzna?"

I bądź tu mądry i odpowiedz :) 
Zapraszam do dyskusji i przemyśleń.

poniedziałek, 2 listopada 2015

https://polakpotrafi.pl/projekt/edukacja-bezpieczna-dla-dziewczynek

Zachęcam do wsparcia projektu:  EDUKACJA BEZPIECZNA DLA DZIEWCZYNEK
Wszelkie informacje na stronie projektu :

Edukacja bezpieczna dla dziewczynek.

Edukacja bezpieczna dla dziewczynek. Wesprzyj akcję na polakpotrafi.pl! 

 Ania ma 13 lat, chodzi do gimnazjum. Bardzo lubi wspinać się po drzewach. Jednak często słyszy "uważaj, bo się pobrudzisz!". Gdy jeden uczeń na przerwie celowo ją popchnął, Ania krzyknęła, żeby się odczepił. Stojąca w pobliżu nauczycielka powiedziała "nie krzycz, bo to niegrzeczne!", a starszy kolega "taka ładna dziewczyna a się złości!". Podobne sytuacje powtarzają się wielokrotnie. Ania czuje się niepewnie i już nie wie, czy coś może robić, a czegoś nie. Dlatego przestała próbować.

 

wtorek, 27 października 2015

Halloween – W czym problem?

Jak co roku w okresie Wszystkich Świętych rozpoczyna się dyskusja, a raczej przepychanki na argumenty tych , którzy są za obchodzeniem Halloween, a tymi, którzy uważają, że tylko co polskie i katolickie ma rację bytu w Naszym kraju.
Zachęcam do przeczytania artykułu ze strony portalu edukacyjnego, z którego korzysta wielu nauczycieli i rodziców, oraz komentarzy pod nim, dzięki czemu możemy poznać argumenty oby stron i wyrobić sobie własne zdanie na ten temat.
Tematy konfliktowe, to wspaniała lekcja tolerancji i szacunku dla tych , którzy mają odmienne zdanie od naszego.

środa, 14 października 2015

Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji  święta jakim jest Dzień Edukacji Narodowej, wszystkim pracownikom oświaty ale przede wszystkim nauczycielom, składam życzenia wytrwałości, pasji, wiary i siły,w to, że nasza praca ma najgłębszy sens i stanowi o przyszłości tego kraju. Dla Was wiersz Matki Teresy z Kalkuty:
 
"Mimo wszystko"
 
"Ludzie są nierozsądni, nielogiczni, samolubni.
Kochaj ich mimo wszystko
Jeśli czynisz dobro, ludzie oskarżają cię o ukryte, egoistyczne pobudki.
Czyń dobro mimo wszystko.
Jeśli osiągniesz sukces, zyskasz fałszywych przyjaciół i prawdziwych wrogów.

Osiągaj sukcesy mimo wszystko.
To co dzisiaj zrobiłeś dobrze,
jutro będzie zapomniane.
Rób dobrze mimo wszystko !

Uczciwość i szczerość sprawiają, że będziesz słaby.
Bądź uczciwy i szczery mimo wszystko !
To, co budujesz latami, może być zniszczone przez jedną noc.
Buduj mimo wszystko
Ludzie naprawdę potrzebują pomocy,
ale będą cię atakować, jeśli im pomożesz.
Pomagaj im mimo wszystko.

Daj światu co masz najlepszego,
a dostaniesz od świata po głowie.
Daj światu, co masz najlepszego -- MIMO WSZYSTKO!" 
 

poniedziałek, 12 października 2015

Dzień Solidarności z Uchodźcami

 Są takie chwile, kiedy trzeba głośno i wyraźnie wypowiedzieć swoje zdanie. Powiedzieć o wartościach, które łączą, a nie dzielą. Porozmawiać o lękach, które można przezwyciężyć i nazwać zło, któremu trzeba się sprzeciwić. Dziś jest właśnie ta chwila – Fundacja Batorego zaprasza do włączenia się do działań w Dniu Solidarności z Uchodźcami.


 


Dzień 15 października 2015 w instytucjach publicznych, w placówkach kultury, w organizacjach pozarządowych i w mediach ogłaszamy Dniem Solidarności z Uchodźcami. W tym dniu chcemy powiedzieć wszystkim, którzy uciekają ze swojej ojczyzny przed wojną, chaosem, głodem, pożogą i nędzą: „Jesteście u nas mile widziani!” Bo Polska znana jest z gościnności i solidarności. Bo los uchodźcy i emigranta wpisany jest w naszą kulturę i historię. Bo potrafiliśmy i potrafimy okazać innym pomoc i współczucie.
(źródło:http://uchodzcymilewidziani.com/)

piątek, 9 października 2015

Odpowiedzialne zakupy w instytucjach publicznych. Relacja z debaty



"Każdego roku wartość zamówień publicznych w Polsce wynosi tyle co koszty wybudowania 70 stadionów narodowych. Robiąc zakupy administracja publiczna ma w ręku potężne narzędzie.

Podczas Święta Odpowiedzialnego Kupowania, 3 października 2015 r., Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie zorganizowała wspólnie z Instytutem Spraw Publicznych debatę z przedstawicielami instytucji publicznych, związków zawodowych i organizacji pozarządowych. W wydarzeniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób zainteresowanych odpowiedzialnym kupowaniem.

niedziela, 27 września 2015

Niewidzialna wystawa - Invisible exhibition - Warszawa

W czwartek - 24 września, grupa uczennic i uczniów z klasy VI, uczęszczających na Etykę, "zwiedziła" niewidzialna wystawę w Warszawie.
Większość z Nas, nie wiedziała czego się spodziewać ale wszyscy byliśmy podekscytowani zbliżającym się doświadczeniem.


Tuz przed wejściem

Część widzialna wystawy:

Helen Keller-amerykańska pisarka i aktywistka
Ray Charles-król muzyki soul
Andrea Bocelli-muzyk 

 Alfabet Braille'a



 Widzialna część wystawy na której można doświadczać:










Przedmioty przystosowane dla osób niewidzących:
 


Przedmioty codziennego użytku: mówiący kalkulator, cedzak do jajka, linijka do podpisywania się i nasze największe odkrycie "parownik" do skarpet :)

W tle komputer przystosowany dla osób niewidzących

Zarówno po części widzialnej, jak i spacerze po części niewidzialnej, przewodnikami były osoby niewidzące.
Wszelkie informacje można uzyskać ze strony internetowej:



czwartek, 24 września 2015

Kupuj odpowiedzialnie buty

Kupuj odpowiedzialnie buty:

https://www.facebook.com/ChangeYourShoesPL/videos/1625960821010060/

https://youtu.be/zX8gn-WEOTA


Święto Odpowiedzialnego Kupowania to doroczne wydarzenie organizowane przez Fundację Kupuj Odpowiedzialnie (przy bezcennej pomocy zaprzyjaźnionych organizacji: Koalicji Sprawiedliwego Handlu, Instytutu Spraw Publicznych i Fashion Revolution Poland, InstytutR )

Łączymy przyjemne z pożytecznym, zatem na rozkładzie mamy warsztat, dwie debaty, mini targi odpowiedzialnej mody, pokaz zaangażowanych filmów krótkometrażowych oraz dokumentu "THE TRUE COST", reż. Andrew Morgan.

DATA : 3 października, 2015
MIEJSCE: Faktyczny Domu Kultury, Warszawa, ul. Gałczyńskiego 12.

niedziela, 20 września 2015

Trzeba działać razem

 Trzeba działać razem....

"Nauczyciel j. polskiego w LO wstał i wyznaczył trzy osoby, by wyszły na środek. Potem oznajmił pozostałym, że mogą zadawać pytanie, byle trudne. Za zbyt łatwe można dostać jedynkę. Od razu zgłosił się prymus, mistrz olimpijski, ulubieniec większości nauczycieli (niekoniecznie uczniów) i posługując się książką zwalił z nóg swoich kolegów zawiłym i możliwie najbardziej skomplikowanym pytaniem. Z wielkim trudem odpowiedział na nie pierwszy z trzech stojących przy tablicy uczniów. Po tym dziwnym spektaklu nauczyciel wręczył stojącym przy tablicy po jabłku a prymusowi wpisał ... jedynkę. Powiedział tylko, że trzeba współpracować, działać razem, a nie przeciw sobie".

(źródło:http://stop-dyskryminacji.blogspot.com/2015/09/trzeba-dziaac-razem-nawet-wbrew.html)

 

Piękna  opowieść :

Pewnego dnia przyszła do nas nowa nauczycielka, biała kobieta, Amerykanka. Była bardzo miła, ale miała okropne maniery. Zapisywała na tablicy zadania rachunkowe, dziesięć od razu. A potem ustawiała dziesięcioro dzieci przed tablicą. Każdy miał rozwiązać jedno zadanie. „Kto skończy jako pierwszy, odwraca się tyłem do tablicy” — powiedziała nauczycielka. Ale my czekaliśmy, aż wszyscy będą gotowi i dopiero wtedy wspólnie odwracaliśmy się.
Nauczycielka zdenerwowała się. „Przecież powiedziałam, że ten, kto skończy pierwszy, ma się odwrócić! Czy nie zrozumieliście, co do was mówię?” A wtedy wyjaśniliśmy jej, że to jest złe zachowanie — to, czego ona od nas żąda. Przecież to nieładnie, kiedy ktoś się wywyższa, a pozostali muszą się wstydzić. Nauczycielka zapytała nas, jak chcielibyśmy to zmienić. W odpowiedzi usłyszała: „Ten, kto potrafi dobrze rachować, nie odwraca się, lecz pomaga innym, którzy nie są tak dobrzy w rozwiązywaniu zadań”.
                                                                                                                                    Willi Hoffsummer

(źródło:http://stop-dyskryminacji.blogspot.com/2015/09/trzeba-dziaac-razem-nawet-wbrew.html)

 

Fundacja Czarna Owca Szkoła bez dyskryminacji

 Nowa inicjatywa Fundacji Czarna Owca warta polecenia:


Kiedy w oczach dziecka jego własny wizerunek nabiera wartości, towarzyszą temu znaczne postępy
i osiągnięcia w nauce, a co istotniejsze, dziecko zaczyna coraz bardziej cieszyć się życiem” 
 Wayne Dyer

sobota, 29 sierpnia 2015

Ekologia to....

Ekologia to....
 
Szacunek dla matki Natury - Ziemi, dla drugiego człowieka, ale i dla siebie samego. To też etyka i empatia. Ekologia jest w pewnym sensie nowoczesną formą patriotyzmu. Ekologia to obowiązek.
Reni Jusis

niedziela, 5 lipca 2015

Kto chodzi na etykę, wypiera się wiary? Ksiądz grozi dzieciom niedopuszczeniem do komunii...

"Dziecko uczęszczające na etykę nie może być dopuszczone do pierwszej komunii – pisze proboszcz parafii w Żernikach Wrocławskich. Pismo księdza podzieliło wiernych, kuria nie ma jednak wątpliwości – takie groźby to nadużycie. Z danych resortu edukacji wynika, że na lekcje etyki uczęszcza niewiele ponad tysiąc uczniów. Udział w takich zajęciach nie wyklucza z nauki religii. W Żernikach nie mają jednak wyboru."

http://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/ksiadz-grozi-niedopuszczeniem-do-komunii-gdy-dzecko-chodzi-na-etyke,556440.html

(źródło:http://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/ksiadz-grozi-niedopuszczeniem-do-komunii-gdy-dzecko-chodzi-na-etyke,556440.html)

sobota, 4 lipca 2015

I'm HIV positive, do you dare to touch me?

 Finnish guy Janne Antin wanted to show what it is like to live with HIV-related stigma and at the same time raise awareness of HIV. Would you have touched?
 

niedziela, 28 czerwca 2015

Sztuka pomagania - Bernard Beniu Bałut dla Michała Tryki

Prosimy o pomoc dla Michała

Please help for Michael




FUNDACJA NA RZECZ DZIECI
Z CHOROBĄ NOWOTWOROWĄ

"WYSPY SZCZĘŚLIWE"
ul. Wielicka 265, 30-663 Kraków
tel/fax +48 12 6580261
fundacja@wyspyszczesliwe.org.pl
www.wyspyszczesliwe.org.pl
KRS 0000225443
PKO BP IO KRAKÓW 83 1020 2892 0000 5302 0150 8522
IBANPL 83102028920000530201508522 SWIFT BPKOPLPW

wtorek, 23 czerwca 2015

Urodziny :)

"Wraz z końcem roku szkolnego świętujemy mały jubileusz; zamykamy piaty rok naszej działalności. W tym czasie liczba szkół z etyką zwiększyła się prawie dziesięciokrotnie! Tak, to prawda, omal dziesięciokrotnie. Oczywiście to nie tylko nasza zasługa, ale mamy w tym znaczący udział. Chętnie przyjmiemy jubileuszowe gratulacje, a wszystkie laurki opublikujemy na portalu.

Dziękujemy Państwu, że jesteście z nami. Liczba naszych przyjaciół na FB dobija do 3000, a łączna liczba odsłon na portalu liczy setki tysięcy.  Zalinkowane  na naszej stronie na FB teksty, dotyczące szeroko pojętej edukacji trafiają do wielu, wielu osób.  Z korespondencji do redakcji wiemy, że publikowane przez nas scenariusze lekcji cieszą się dużym zainteresowaniem i uznaniem nauczycieli etyki, ale też uczniów i ich rodziców.  Wiemy także, że dzięki naszym radom i wsparciu dla rodziców pragnących posłać swoje dziecko na etykę, w wielu szkołach po raz pierwszy pojawiły się lekcje etyki. Otrzymywane od nich wyrazy sympatii i podziękowania są dla nas najpiękniejszą nagrodą.

Apelujemy do rodziców, żeby koniecznie złożyli w szkole pisemną deklarację o posłaniu dziecka na etykę. Jeśli szkoła takich deklaracji nie będzie zbierać, to złamie prawo. Nawet, jeśli będziecie jedyni w całej szkole, a nawet w gminie, to lekcje etyki muszą być zorganizowane.

Zapraszamy nauczycieli etyki do przysyłanie nam scenariuszy i pomysłów na lekcje. Podzielcie się swoją wiedzą i doświadczeniem z nowymi nauczycielami etyki.  Szczególnej pomocy potrzebują nauczyciele z podstawówek, którzy nie skończyli filozofii lub studiów podyplomowych z etyki, ale zgodnie z rozluźnionymi przez MEN wymogami kwalifikacyjnymi mogą uczyć etyki.

Życzymy Państwu udanych wakacji i urlopów.  Chociaż na samym portalu w wakacje raczej nie będziemy publikować  nowym materiałów, to nasza strona na FB  będzie działać; zaglądajcie tam, komentujcie, zapraszajcie znajomych do jej polubienia".
 

piątek, 19 czerwca 2015

KONKURS - NAKRĘĆ SIĘ NA WIELOKULTUROWOŚĆ !!!

Zachęcam do udziału w konkursie pt "Nakręć się na wielokulturowość".
Wiem, że Ozłacanie Kasisi, zajmuje wam większość czasu ale może znajdziecie chwilkę :)
Jesteście mistrzami kręcenia filmów, macie świetne pomysły i przemyślenia, a więc do dzieła !!!
Wszelkie informacje na stronie: http://www.nakrec.org/

środa, 17 czerwca 2015

Ozłacamy Kasisi - 16 czerwca Dzień Dziecka Afrykańskiego

Wczorajszy dzień potwierdził to co wiedziałam odkąd pracuje w Naszej szkole- zawsze można na was liczyć :)
Nie spodziewałam się takiego odzewu i zaangażowania tylu osób! Moje "dzieci" z klas  5-6 (grupa etyczna)dotrzymały słowa i od dwóch miesięcy przygotowywały TEN dzień :) Nie zabrakło kartek wykonanych na tę okoliczność, bransoletek, stoiska do robienia warkoczyków oraz spontanicznie zaproponowanego stoiska z własnymi wypiekami :)
Nauczycielki, przeprowadziły w swoich klasach zajęcia na temat Kasisi, a dzieci pod ich czujnym, i twórczym okiem wykonały prace plastyczne tak piękne, że nikt nie jest wstanie przejść obok nich obojętnie!
Dziękuję wszystkim za zaangażowanie!Wiem ile wysiłku trzeba włożyć w pracę kiedy się wie, że dla jednych to czas wzmożonej pracy, a dla innych czas oczekiwania na zasłużony odpoczynek :)


Zachęcam do śledzenia rankingu szkół :)





http://www.fundacjakasisi.pl/pl/ozlacamy


czwartek, 4 czerwca 2015

Warto pamiętać

"To, czego możemy doświadczyć dzięki drugiemu człowiekowi  jest bezcenne i niezapomniane, a dzieciństwo wywiera ogromny wpływ na nasze dorosłe życie, zwłaszcza relacje międzyludzkie, w jakich przychodzi nam funkcjonować."
Grażyna Tobolska
(źródło:http://edurada.pl/artykuly/dzieci-stwo-kraina-szaro-ci-zaczarowana/)

Dzień Dziecka

1 czerwca obchodzimy w Polsce Międzynarodowy Dzień Dziecka. Trudno o święto bardziej beztroskie i radosne. Słońce już od maja pięknie grzeje, wszędzie wokół kwiaty i żywa, młoda zieleń.
Dzieci i rodzice zapełniają parki miejskie, festyny, koncerty, turnieje, lunaparki i co tylko które miasteczko ma najlepszego.
A skoro dzień jest międzynarodowy to i w innych krajach świętowany jest z pewnością równie radośnie. I tak Nowa Zelandia obchodzi go w pierwszą niedzielę marca, Paragwaj 16 sierpnia, Chorwacja 11 listopada a Sudan 23 grudnia. Daty tak różne, jak różna może być sytuacja samych dzieci. Święto bowiem wzięło się z potrzeby. Stoją za nim obawy, aspiracje i nadzieje narodów świata w stosunku do ich własnych dzieci i ich przyszłości.  Ustanowione w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, święto miało przypominać nam wszystkim o prawach dziecka zapisanych w Karcie Narodów Zjednoczonych. Dzień ten został „Ustalony dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka; propagowania idei braterstwa i zrozumienia pomiędzy dziećmi całego świata oraz promowania działań na rzecz ich pomyślnego rozwoju”. Należy przy tym przyznać, że my – dorośli, swoje obowiązki wobec dzieci potraktowaliśmy poważnie. Kamieniami milowymi na drodze ku lepszym warunkom życia dzieci na świecie były przyjęta w 1958 roku Deklaracja Praw Dziecka, Konwencja o Prawach Dziecka z roku 1989, a w szczególności utworzenie starszego nawet niż samo święto Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci, znanego jako UNICEF.
Ilustracja dla dzisiejszego artykułu może się państwu wydawać dość dziwna. Trudno o obrazek bardziej nudny i wyprany z radości życia niż wykresy statystyczne, a jednak proszę, zaufajcie mi i spójrzcie uważnie  - weźcie dzieci na kolana i razem nacieszcie oczy tym widokiem – jak absolutnie cudowne i zachwycające są te krzywe, gdy wspólnym wysiłkiem całej ludzkości kładą się do prawego dolnego rogu. Patrzycie państwo właśnie na globalną śmiertelność niemowląt pomiędzy rokiem 1950 a 2010.

Międzynarodowy Dzień Dziecka jest zatem świętem naprawdę wyjątkowym. Oprócz słupków i imponujących danych wiele jednak o sytuacji dzieci dowiemy się również z nazw świąt, które z biegiem lat zaczęły mu towarzyszyć. I tak 12 lutego obchodzimy Dzień Dzieci-Żołnierzy, 12 kwietnia Dzień Dzieci Ulicy, 19 listopada Dzień zapobiegania przemocy wobec dzieci. Kolejne daty zmuszają do zastanowienia, każą spojrzeć dalej niż własne podwórko, własne doświadczenie, uświadomić sobie, jak wiele dzieci nie ma okazji cieszyć się tym wszystkim, co rozumiemy pod hasłem „dzieciństwo”: poczuciem bezpieczeństwa, dobrobytem, dostępem do edukacji i możliwościami rozwoju, pełną miłości opieką rodziców.
Dziś wszyscy staramy się dla naszych maluchów zrobić coś miłego, coś wyjątkowego co rozjaśni ich dzień. Ciesząc się wesołą atmosferą i piękną pogodą pamiętajmy też, jak łatwo możemy odmienić życie innych dzieci, tych którym w wielkiej loterii życia szczęścia jednak zabrakło. Znajdziemy je w Polsce  jak i w dalszych zakątkach świata.
Michał Kurpiński
(źródło: http://edurada.pl/artykuly/dzien-dziecka/)

Islamie, zreformuj się

Somalijka Ayaan Hirsi Ali jest jednym z czołowych krytyków islamskiego fundamentalizmu. Aktywistka polityczna opowiada o indoktrynacji, jaką przeszła w młodości i perspektywach zreformowania islamu w celu dostosowania jego zasad do wymogów współczesności.


Negocjacje - warto przeczytać

Życie pokazuje, że wiele osób rozmawia występując z pozycji siły. Czy my, osoby negocjujące w dobrej wierze, mamy taką sytuację zaakceptować i uznać się za przegranych?

piątek, 22 maja 2015

Komentarz zbędny.


Ludziom nierzadko bardziej imponuje efekt
niż doskwierają sposoby jego uzyskania. 
Nie dziwota więc, że i zręczny oszust zdobywa uznanie.
Wojciech Edmund Zieliński

wtorek, 19 maja 2015

Ozłacamy Kasisi

Każdy, kto ma ochotę śledzić rywalizację szkół, w zbiórce  funduszy dla fundacji Kasisi, zapraszam na stronę:

http://www.fundacjakasisi.pl/pl/ozlacamy

Zakładka: Szkoły Złotych Serc

Cykl wykładów

Czy prawo wszystkich traktuje tak samo? Jakie konstrukcje prawne mogą mieć charakter dyskryminacyjny? Czy język ustaw i kodeksów jest neutralny płciowo?

Choć Konstytucja RP stanowi, że „Kobieta i mężczyzna w RP mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym”, a Polska podpisała Konwencję w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet, to nadal mamy do czynienia z przepisami i konstrukcjami prawnymi o charakterze dyskryminacyjnym.

Jakie to przepisy? Czy dyskryminują one tylko kobiety, czy także mężczyzn? Co zrobić, aby prawo lepiej odpowiadało na potrzeby obu płci? O tym wszystkim podczas wykładów w Olsztynie, Warszawie, Poznaniu, Białymstoku i Krakowie mówić będą wyjątkowe profesorki/profesorowie i nauczycielki/nauczyciele akademiccy - prof. Monika Płatek z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Roman Wieruszewski z Instytutu Nauk Prawnych PAN, dr Katarzyna Sękowska Kozłowska z Poznańskiego Centrum Praw Człowieka, INP PAN, dr Adriana Bartnik z Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii w Olsztynie.

środa, 6 maja 2015

Cykl wykładów na temat równości płci w przepisach prawnych

"Instytut Spraw Publicznych zaprasza na cykl wykładów w pięciu polskich miastach na temat równości płci w przepisach prawnych.

Czy prawo wszystkich traktuje tak samo? Jakie konstrukcje prawne mogą mieć charakter dyskryminacyjny? Czy język ustaw i kodeksów jest neutralny płciowo?

Choć Konstytucja RP stanowi, że „Kobieta i mężczyzna w RP mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym”, a Polska podpisała Konwencję w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet, to nadal mamy do czynienia z przepisami i konstrukcjami prawnymi o charakterze dyskryminacyjnym.

Jakie to przepisy? Czy dyskryminują one tylko kobiety, czy także mężczyzn? Co zrobić, aby prawo lepiej odpowiadało na potrzeby obu płci? O tym wszystkim podczas wykładów w Olsztynie, Warszawie, Poznaniu, Białymstoku i Krakowie mówić będą wyjątkowe profesorki/profesorowie i nauczycielki/nauczyciele akademiccy - prof. Monika Płatek z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Roman Wieruszewski z Instytutu Nauk Prawnych PAN, dr Katarzyna Sękowska Kozłowska z Poznańskiego Centrum Praw Człowieka, INP PAN, dr Adriana Bartnik z Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii w Olsztynie.

wtorek, 7 kwietnia 2015

Keira Knightley - feminizm jest walką na rzecz nierówności płci, równości szacunku, płacy i równych szans

Exclusive: Keira Knightley Opens Up About Feminism in the New Issue of “Violet” 

 

Naruszenie art. 11 i art. 13 Konwencji o Prawach Człowieka

Strasburg: nie można karać nauczyciela za udział w dyskusji 

"Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 24 marca uznał, iż sankcja dyscyplinarna dla nauczyciela za udział w dyskusji panelowej zorganizowanej przez partię polityczną stanowiła naruszenie jego praw podstawowych.
 
Skargę do Trybunału wniósł turecki nauczyciel, który sprawował również funkcję sekretarza lokalnego związku zawodowego nauczycieli. Skarżący z ramienia swego związku wziął udział w dyskusji panelowej na temat "Problemy Turcji i sposoby ich rozwiązania". Dzień później został za to ukarany naganą przez dyrektora okręgowego urzędu do spraw edukacji narodowej. Przed Trybunałem skarżący zarzucił, iż zostało w ten sposób naruszone jego prawo do stowarzyszania się, chronione w art. 11 Konwencji o prawach człowieka. Skarżący wskazał również, że od nagany nie przysługiwał mu żaden skuteczny środek odwoławczy, co samo w sobie stanowi także naruszenie art. 13 Konwencji.

Trybunał zgodził się ze stanowiskiem skarżącego i stwierdził naruszenia art. 11 i art. 13 Konwencji. Kara nagany za udział w panelu dyskusyjnym stanowiła oczywistą ingerencję w prawa skarżącego do stowarzyszania się, a konkretnie w jego prawa związkowe, skoro występował w czasie dyskusji jako reprezentant swego związku zawodowego. Co prawda ograniczenia praw związkowych określonych grup zawodowych - także nauczycieli - mogą być uzasadnione w demokratycznym społeczeństwie, ograniczenia te zawsze muszą być jednak proporcjonalne i uzasadnione. W omawianej sprawie tak się nie stało. W czasie dyskusji panelowej skarżący nie zabrał nawet głosu - po prostu był obecny i przysłuchiwał się jej przebiegowi. Nie wystąpił na niej jako przedstawiciel szkoły ani jako funkcjonariusz publiczny, lecz jako przedstawiciel związku zawodowego - okoliczność ta została zupełnie zlekceważona przez krajowe organy dyscyplinarne. Wreszcie, co bardzo ważne w oczach Trybunału, sankcja dyscyplinarna w takim przypadku oddziałuje nie tylko na samego skarżącego, lecz również na inne osoby, zniechęcając je do członkostwa w związkach zawodowych i odwodząc od udziału w debacie na ważne tematy społeczne, ograniczając tym samym faktyczną możliwość skutecznego wykonywania praw z art. 11 Konwencji.

Skarżący wskazał także, iż jedynym środkiem odwoławczym, który przysługiwał mu od nagany udzielonej przez dyrektora tureckiego "kuratorium", było odwołanie do organu administracyjnego wyższej instancji. Tymczasem art. 13 Konwencji przewiduje, iż każda osoba, której prawo podstawowe zostało naruszone, ma prawo do skutecznego środka odwoławczego do właściwego organu państwowego. Zgodnie z orzecznictwem Trybunału, "skuteczność" odwołania jest gwarantowana przez organ o charakterze sądowym. Jeżeli organ państwowy rozpatrujący odwołanie ma charakter administracyjny, Trybunał bada, czy daje on gwarancje bezstronności i niezawisłości. W omawianej sprawie tak się nie stało - organ odwoławczy był organem administracyjnym funkcjonującym w ramach tej samej struktury organizacyjnej i prawnej, co organ, od którego pochodziła wymierzona sankcja. Miało zatem miejsce również naruszenie art. 13 Konwencji.

Tak wynika z wyroku Trybunału z 24 marca 2015 r. w sprawie nr 36807/07, Ismail Sezer przeciwko Turcji."

Praca, która zmienia życie-troszkę o tolerancji, troszkę o szacunku, troszkę o stereotypach, troszkę o pasji



Pojawiłem się w życiu Iwo, jako jedna z tych osób, której zadaniem jest nauczenie go funkcjonowania w otaczającej rzeczywistości. Miałem się nim opiekować, towarzyszyć mu i wspierać. Przez większość spędzonego razem czasu zadawałem sobie pytania o to, w jakim stopniu wywiązuję się ze swojego zadania, co wniosłem w życie Iwo i jaką ma to wartość. Ale kilka miesięcy temu pojawiły się jeszcze inne pytania. Czego ja nauczyłem się dzięki niemu, czego dowiedziałem się o sobie i otaczającej mnie rzeczywistości, jak zmieniłem się przez te cztery lata? Pytania ważne, a odpowiedzi nierzadko zaskakujące. Wszystko wskazuje na to, że pojawiłem się w życiu Iwo nie tylko po to, by mu pomóc i czegoś go nauczyć, ale także po to, żeby on nauczył czegoś mnie. - pisze w magazynie „Zwykłe Życie” Michał Matraszek, pedagog specjalny i wokalista zespołu Hidden World.


poniedziałek, 6 kwietnia 2015

Jak pewna kobieta z Kolumbii została księdzem

Ten post jest umieszczony z myślą o pewnej uczennicy, która uznała za niedopuszczalne, praktyki uniemożliwiające kobietom pełnienie funkcji " księdza".
Pewnie wiele osób odwoła się do historii ale ja myślę o czymś zupełnie innym.O tym, że umysł nie skażony pewnymi informacjami, nie obciążony stereotypami, po prostu wolny bo dziecięcy, dochodzi do wspaniałych rozwiązań i przemyśleń.
Oto opowieść o Aida Soto, Kolumbijka, która została jedną z pierwszych kobiet-księży w Ameryce Łacińskiej. Otrzymała święcenia, ale Watykan nie uznaje ordynacji kobiet i udzielanych przez nie sakramentów. Na wszystkie takie kapłanki nakłada ekskomunikę.

http://wp.tv/i,matka-czworga-dzieci-zostala-ksiedzem,mid,1671134,klip.html?_ticrsn=3&ticaid=614a38

Rzoliczamy PIT.......KRS.........Pruszkowski Dom Tymczasowy i Pruszkowskie Stowarzyszenie na Rzecz Zwierząt

Zawsze warto pomagać.
Wiem, że pomoc zwierzętom stawiana jest niżej jak pomoc ludziom np chorym dzieciom, osobom starszym, niepełnosprawnym ale może wart zastanowić się nad tymi, którym pomagają osoby tak głęboko oddane, rezygnujące ze swojego czasu, pieniędzy i wielu innych rzeczy, o których nie mamy pojęcia.
Adoptując nasza sunię, przez zupełny przypadek poznaliśmy panią oddaną całym sercem zwierzętom z Pruszkowa i okolic.Interwencje o których opowiadała, oddanie i zaangażowanie upewniły nas w decyzji, że mimo moich marzeń o psie konkretnej rasy, zdecydowałam się na adopcję psiaka wielorasowego :)
Mieszkając tyle lat w Pruszkowie,nie miałam pojęcia o takim miejscu i ludziach tak oddanych tym, którzy zostali potraktowani przez "człowieka" w sposób okrutny, bestialski, a w niektórych przypadkach wręcz ze znamionami sadyzmu... Dlatego postanowiłam podzielić się informacją, że można im pomóc przekazując 1% podatku albo wspierając akcje, o których informacje "zawieszane" są na stronach:

https://www.facebook.com/PruszkowskiDomTymczasowy

https://www.facebook.com/PSnRZ

Poniżej informacja o nr KRS Pruszkowskiego Stowarzyszenia na Rzecz Zwierząt i Pruszkowskiego Domu Tymczasowego




Pruszkowskie Stowarzyszenie na Rzecz Zwierząt

tel.: 730-462-122

 kontakt@psnrz.org.pl

konto: 11 2030 0045 1110 0000 0278 1770

KRS: 0000468897

Pruszkowskie Stowarzyszenie na Rzecz Zwierząt powstało w 2013 roku z inicjatywy mieszkańców, którym nie jest obojętny los zwierząt, szczególnie tych bezdomnych.

KONTO Stowarzyszenia:
BGŻ SA ul. Kasprzaka 10/16, 01-211 Warszawa
11 2030 0045 1110 0000 0278 1770
dla płatności zagranicznych,
IBAN: PL11 2030 0045 1110 0000 0278 1770, oraz kod SWIFT(BIC) banku BGŻ S.A.: GOPZPLPW
KRS: 0000468897
 

środa, 1 kwietnia 2015

GMO i szczepionki: Nie dajmy się kupić!



 Poniżej tekst, nad którym warto się zastanowić. Dobrodziejstwa współczesnego świata stały się jednocześnie naszymi przekleństwami, ponieważ nigdy nie wiemy jaki jest prawdziwy motyw działania.
Na temat szczepień słyszałam wiele, wiele też czytałam.Nie neguję tego, że są dobrodziejstwem ale wiem też , że mogą stać się przekleństwem rodziny, w której wystąpiły powikłania.Coraz częściej o tym fakcie się zapomina albo pomija w przekazywanych informacjach.
Zapraszam do lektury i wymiany poglądów na ten temat.

Cyber ataki

Phishing - to w branży komputerowej metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, w celu wyłudzenia określonych informacji.

Egzamin klas VI

Dzisiaj pierwszy tak ważny egzamin przed Wami,
 dlatego życzymy wam powodzenia w utrzymaniu spokoju, wytrwałości w "walce" z trudnymi zadaniami oraz skupienia w poszukiwaniu wiedzy, którą z pewnością macie :)

piątek, 27 marca 2015

Forum: Edukacja Globalna Oczami Mlodych, 27 marca 2015, Warszawa

Bezpośrednia relacja z Forum: EDUKACJA GLOBALNA OCZAMI MŁODYCH

Moje uczennice pięknie reprezentują

 ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W KOMOROWIE IM. MARII DĄBROWSKIEJ


 

Zuzanna Jarząbek II C GIMNAZJUM
Marichka Kkhan II C GIMNAZJUM
Milena Rodek II C GIMNAZJUM
Marianna Kalinowska VI
Ludmiła Ullman VI

Żywa biblioteka:

1. Pan Issayas Techane Mesfin:

 


2. Pan Harris Mawusi:



 
 


3. Dr Hab. Bara Ndiaye:










Uczennice i uczniowie, obecni na forum mieli różne zadanie do wykonania:







 Wideokonferencja z uczennicami i uczniami z Nairobi:







W sali, w której odbywało się forum, rozstawione były plansze z ważnymi informacjami, dotyczącymi spraw ludzi mieszkających w Kenii:




Zuzanna Jarząbek wyróżniona za swoja pracę : Głód i ubóstwo na świecie:


Marichka Kkhan wyróżniona za swoja pracę: Głód i ubóstwo na świecie:



Dziewczyny z dyplomami uczennic wyróżnionych w konkursie:

1. Zuzanny Jarząbek II C Gimnazjum
2. Marichki Kkhan II C Gimnazjum
3. Oliwii Duda kl V D
4. Julii Grabowskiej V A




Powrót do domu, był pełen radości ze zdobytych wyróżnień oraz pełen pomysłów na kolejne działania, wspierające ludzi w potrzebie.Teraz szykujemy się do akcji: Ozłacamy Kasisi :



niedziela, 15 marca 2015

KONKURS VIDEO CHALLENGE:GLOBALNIE- SOLIDARNIE!-wyniki pracy uczennic i uczniów z ZSO w Komorowie

Poniżej prace multimedialne uczennic i uczniów ze Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Komorowie na konkurs:

 VIDEO CHALLENGE:GLOBALNIE- SOLIDARNIE!

 Zachęcam do obejrzenia i refleksji nad współczesnym światem.


  • Zuzia Jarząbek; klasa II Gimnazjum w Komorowie

Temat pracy: Głód i ubóstwo na świecie:

https://www.powtoon.com/show/dcWhpmKuX5F/god-i-ubostwo-na-swiecie/#/


  • Mela Mendyk , Staś Szpineta, Tomek Olszak; klasa V Szkoła Podstawowa w Komorowie
Temat pracy: Wspieranie zakupów produktów lokalnych


https://www.youtube.com/watch?v=Zfob8Tt96Os&feature=youtu.be

  • Julia Grabowska ; klasa V Szkoły Podstawowej w Komorowie

Temat pracy: Zalety produktów Fair Traide

http://www.makutanojunction.org/en/projectview.html?project=73


  • Projekt Marianki Kalinowskiej oraz Ludki Ullman; klasa VI Szkoła Podstawowa w Komorowie

Temat Pracy: Ochrona środowiska., recykling, wspieranie organizacji

http://youtu.be/uU1Pp-AJ_YM


  • Mikołaj Kowalczyk; klasa IV Szkoła Podstawowa w Komorowie

Temat pracy: Prawa człowieka

http://www.makutanojunction.org/en/projectview.html?project=68


  • Oliwia Duda; Klasa V Szkoła Podstawowa w Komorowie

Temat pracy: Ochrona Środowiska: 

https://youtu.be/_PcbywY0efw


  • Marek Skrzyński ; klasa I gimnazjum W Komorowie

Temat pracy: Edukacja globalna, podobieństwa w Polsce i Kenii:

http://www.makutanojunction.org/en/projectview.html?project=99

  • Mateusz Di Vita; klasa klasa IV Szkoła Podstawowa w Komorowie

Temat pracy: Ziemia planetą wszystkich dzieci

http://www.makutanojunction.org/en/projectview.html?project=103

  • Marysia Strzałkowska ; klasa IV

Temat pracy: Wykształcenie w krajach Afryki

http://www.powtoon.com/show/fcQ21iDyESy/?playOnLoad=1%3Futm_medium%3DSocialShare&utm_campaign=facebook+share+by+owner&utm_source=player-page-social-share#/

  • Marichka Khan; Klasa II Gimnazjum

Temat pracy: Głód i ubóstwo na świecie

https://www.facebook.com/marichka.khan/posts/1582545988671344


  • Martyna Kalinowska; Klasa IV

Temat pracy: Głód na świecie

http://youtu.be/jVvjmWTg6VM

  • Joanna Narkiewicz; Klasa V 

Temat pracy: Kenia vs Polska

https://www.youtube.com/watch?v=a1eqZ84SJ3g

  • Dagmary Gil, Janek Kamiński i Adam Pawlak; Klasa IV

Temat pracy: Wyeliminować skrajne ubóstwo na świecie

https://www.youtube.com/watch?v=JYc8px_2tEw&feature=youtu.be

  • Pola Bednarczuk; Maja Masny; Klasa IV

Temat pracy: Jak oszczędzać wodę?

















wtorek, 24 lutego 2015

KONKURS...........KONKURS........KONKURS.............KONKURS..........

GIMNAZJALISTKI I GIMNAZJALIŚCI ; LICEALISTKI I LICEALIŚCI !!!!

Przypominam o międzynarodowym konkursie:

 "VIDEO CHALLENGE: GLOBALNIE-SOLIDARNIE"

Konkurs został przydłużony do 8 marca 2015 roku, a więc czasu zostało niewiele!

Jak pamiętacie, tematyka projektów zgłaszanych do konkursu ma być związana z 1-ym,  7-ym i 8-ym Milenijnym Celem Rozwoju. Chodzi o to żeby pokazać jak Wy, uczniowie i uczennice rozumiecie  i odczuwacie takie zagadnienia jak  przeciwdziałanie ubóstwu, ochrona środowiska, nasza solidarność z ludźmi z krajów Globalnego Południa.
Chodzi o dotknięcie w Waszych projektach , spraw globalnych, ale w powiązaniu z waszym życiem, sprawami aktualnymi w waszych miejscowościach, w rodzinach, wśród znajomych. Chodzi o wasz autentyczny „głos” w tych sprawach i pokazanie powiązań z życiem ludzi w krajach Globalnego Południa.
spotkanie finałowe z laureatami i laureatkami powiązane z rozdaniem nagród   i tele -konferencją z młodzieżą z krajów partnerskich odbędzie się 27 marca 2015 r. w Warszawie w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Fundacji NOWE HORYZONTY przy ul. Bobrowieckiej  9  w Sali Recepcyjnej (tu można obejrzeć salę: http://www.centrumkonferencyjne.com.pl/pl/sale/sale-szkoleniowe/budynek-a/abl-2--recepcyjna-.html#produkt).

Filmiki mogące Was zainspirować: http://www.makutanojunction.org/en/news.html?act=13 
Graficzne przedstawienie Deklaracji Praw Człowieka:https://www.youtube.com/watch?v=hTlrSYbCbHE
Zacznij od małych rzeczy 8 kroków aby być bardziej przyjaznym dla środowiska: https://www.youtube.com/watch?v=LcjgRms6ShQ&feature=player_embedded  

niedziela, 22 lutego 2015

Kolaż o "Dobrej fabryce" wykonany przez Melę

Marianka zainspirowała nas wspaniałą ideą, jaką jest pomoc innym!
Mela postanowiła wykonać kolaż na temat Dobrej fabryki, o której opowiadała Marianka:
photogrid_1423068625404.jpg
                                                                                                             



piątek, 20 lutego 2015

Podziękowania z Ghany

Po feriach otrzymałam przesyłkę.Szara koperta zapowiadała się mało obiecująco- naprawdę byłam przekonana o ty, że to kolejna ulotka informacyjna o jakimś cudzie edukacyjnym, a tu taka niespodzianka! Matati odpisał na listy od Was.
W ramach zajęć z edukacji globalnej napisaliście , narysowaliście i podzieliliście się zdjęciami-pamiętacie jeszcze?
Poniżej skany listu i przepięknej karki od Matiti.











niedziela, 15 lutego 2015

Czasopismo popularyzujące filozofię

Zachęcam do zapoznania się z czasopismem "Filozofuj"!
Dla wszystkich głodnych wiedzy filozoficznej, pierwszy numer dostępny jest po linkiem:

VIDEO CHALLENGE: GLOBALNIE-SOLIDARNIE

Na stronie Makutano Junction, pojawiła się informacja na temat międzynarodowego konkursu:  

VIDEO CHALLENGE: GLOBALNIE-SOLIDARNIE

Regulamin konkursu : http://www.makutanojunction.org/pl/boogie/40.pdf

Zapraszamy do udziału w międzynarodowym konkursie na najlepszy videoart, projekt video lub animację w temacie globalnego rozwoju. Czas trwania: 6 LUTEGO-8 MARCA.KONKURS odbywa się jednocześnie w Polsce, Bułgarii, Estonii, Kenii i Wielkiej Brytanii.
Możecie nakręcić
• wywiady,
• sondy uliczne ze swojej miejscowości lub scenki, pokazujące jak się żyje i uczy
• filmiki kolaże – animacje z cytatami osób, które walczą o prawa ludzi, o sprawiedliwość na świecie, o czyste środowisko,
• filmiki pokazujące jak możecie być globalnymi obywatelami/obywatelkami,
• filmiki pokazujące z czego jesteście dumni/e, co lubicie robić i jaki to ma wpływ na innych ludzi,



Czekamy na Wasze zgłoszenia!  
(źródło:http://www.makutanojunction.org/pl/news.html?act=11)

piątek, 6 lutego 2015

Na dobry początek nowego semestru

                                                                                             




(źródło:http://365cudow.blogspot.com/2014/02/inspiracje.html)

PRZYPOMNIENIE

Pamiętajcie proszę, o podjęciu jak najszybszej decyzji, na temat propozycji jaka padła na zajęciach. Muszę wiedzieć kto jest zainteresowany?
Wszelkie informacje, potrzebne do podjęcia decyzji są umieszczone w poście na edmodo.
Pozdrawiam

środa, 28 stycznia 2015

Pozwolić uczniom mysleć

alt   Szkoła powinna nie tylko przekazywać wiedzę uczniom, ale także zachęcać do samodzielnego i kreatywnego myślenia. O istocie tego procesu z Magdaleną Suchodolską, Stanisławą Łykowską oraz Rafałem Strzyżewskim, nauczycielami Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Zdziechowie, nagrodzonymi za przygotowanie konspektu lekcji z wykorzystaniem Modelu Minimum Kompetencji Myślowych, rozmawia Paweł Brzeźniak.


   Wymieniona trójka znalazła się w grupie nauczycieli, biorących udział w trzydziestogodzinnych kursach dla pedagogów pt. „Myśleć w szkole”, realizowanych w ramach projektu „Pozwolić uczniom myśleć” finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Zadaniem każdego z 104 uczestników z 16 szkół z terenu powiatu gnieźnieńskiego i słupeckiego było przygotowanie konspektu lekcji z wykorzystaniem Modelu Minimum Kompetencji Myślowych.
   Ostatecznie, zdecydowano wyróżnić 10 konspektów – z czego aż trzy należały do nauczycieli z Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego w Zdziechowie. Stanisława Łykowska przygotowała konspekt zajęć z przyrody dla klasy VI, Magdalena Suchodolska – konspekt zajęć lekcji wychowawczej dla klas I-III gimnazjum natomiast Rafał Strzyżewski – konspekt zajęć religii dla klasy III gimnazjum. Organizatorem warsztatów była Gnieźnieńska Szkoła Wyższa „Milenium” oraz Stowarzyszenie Edukacji Filozoficznej „Phronesis”.

   - Na co należy zwrócić uwagę w innowacyjnym nauczaniu dzieci i młodzieży tak, aby nauczyć dzieci myśleć a nie powtarzać utarte schematy?
   Magdalena Suchodolska: - Ważne jest wykorzystanie rozmowy, zadawania pytań tak, aby dzieci nie były tylko i wyłącznie odbiorcami. Mówiąc wprost, zależy nam, aby uczniowie poszukiwali odpowiedzi na pytania w sposób kreatywny.
   Stanisława Łykowska: - Chodzi o pobudzanie do myślenia, nie blokowanie odpowiedzi uczniom, nie narzucanie im prawidłowych odpowiedzi, nie dążenie do uzyskania określonej odpowiedzi, tylko stymulowanie do zastanawiania się nad otaczającą rzeczywistością.
   Rafał Strzyżewski: - Ponadto, chodzi o wyjście z takiego punktu, że stan niepewności jest dobrym stanem. Należy dążyć do zadawania pytań: „Dlaczego?” „Jak?” itd. Chcemy wiedzieć, co uczniowie myślą, zależy nam na skłonieniu ich do formułowania własnych wniosków, nie przyjmowania rzeczy jako oczywiste, dlatego, że takie są.

   - Na co zwróciliście Państwo uwagę w swoich konspektach?
   SŁ: - Przede wszystkim na rozmowę nauczającą, dyskusję, pracę w grupach i pracę indywidualną, również w domu. Nacisk kładziemy na racjonalne myślenie i wykorzystywanie informacji z różnorodnych źródeł.
   MS: - W moim przypadku, chodziło o określenie przez ucznia swojego stanowiska w danej dyskusji, odkrywanie nowych problemów, samodzielne formułowanie pytań, ocenę prawdopodobieństwa zdarzenia oraz odniesienie się do pojęcia abstrakcyjnego, jakim w tym przypadku było szczęście u ludzi – ono było tematyką zajęć.
   RS: - Tematyka mojego konspektu dotyczyła metafory sieci w Biblii i jej związku w naszym życiu. Zwróciłem uwagę na interpretację tekstu, samodzielną kategoryzację tego, o czym on mówi, odkrywanie i porównywanie odmiennych sposobów rozumienia, wzajemne inspirowanie się do myślenia, a także nieignorowanie i docenianie myśli tworzonych przez uczniów.

   - Na ile możliwe jest wprowadzenie teoretycznych treści zawartych w konspektach w praktyce?
   MS: - Myślę, że jeśli bardzo się chce, a zapał jest wystarczający, to jest to możliwe.
   RS: - Wystarczy zrozumieć, że wcielając tego typu zasady w życie, można zadbać o rozwój intelektualny dzieci. 
   SŁ: - Te elementy pobudzają do kreatywności, która może kiełkować i za jakiś czas ujrzy się namacalne efekty tych działań.  (źródło: http://www.informacjelokalne.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7517:pozwoli-uczniom-myle&catid=22:polityka-i-spoeczestwo&Itemid=43#)