poniedziałek, 2 listopada 2015

Edukacja bezpieczna dla dziewczynek.

Edukacja bezpieczna dla dziewczynek. Wesprzyj akcję na polakpotrafi.pl! 

 Ania ma 13 lat, chodzi do gimnazjum. Bardzo lubi wspinać się po drzewach. Jednak często słyszy "uważaj, bo się pobrudzisz!". Gdy jeden uczeń na przerwie celowo ją popchnął, Ania krzyknęła, żeby się odczepił. Stojąca w pobliżu nauczycielka powiedziała "nie krzycz, bo to niegrzeczne!", a starszy kolega "taka ładna dziewczyna a się złości!". Podobne sytuacje powtarzają się wielokrotnie. Ania czuje się niepewnie i już nie wie, czy coś może robić, a czegoś nie. Dlatego przestała próbować.

 

 W Polsce brakuje edukacji antydyskryminacyjnej oraz antyprzemocowej. Dziewczęta i kobiety są socjalizowane do nie zabierania głosu, uległości, nie stawania w swojej obronie. Rzadko uczy się je budowania pewności siebie, podejmowania wyzwań, stawiania granic, bronienia się przed dyskryminacją i przemocą.

Konieczne jest podejmowanie skutecznych i stanowczych działań na rzecz wzmacniania dziewcząt i kobiet, na co dzień narażonych na przemoc. Jednym z najskuteczniejszych sposobów rozwiązania problemu przemocy jest edukacja. Dlatego mówimy głośno o przemocy, jej przyczynach, skutkach i możliwościach przeciwdziałania.
Od ośmiu lat tworzymy polską edycję 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze Względu na Płeć. Jest to międzynarodowa kampania zainicjowana przez amerykańską instytucję The Center for Women’s Global Leadership. Tematem przewodnim tegorocznej kampanii jest Edukacja bezpieczna dla wszystkich. W Polsce zwracamy również uwagę na wyjątkowo trudną sytuację kobiet z niepełnosprawnościami. W kilkudziesięciu miejscowościach będziemy informować, szkolić, spotykać się i rozmawiać o tym, jak pozbyć się przemocy z naszego codziennego życia.
Zależy nam, żeby dziewczęta dostrzegły swój potencjał i nauczyły się stawiać granice. Odpowiedzią na te wyzwania jest WenDo (tłum. Droga Kobiet) – metoda przeciwdziałania przemocy wobec kobiet, która łączy elementy związane z budowaniem pewności siebie, umiejętnościami komunikacyjnymi, rozwiązywaniem konfliktów i samoobroną. Jest to skoncentrowana na empowermencie (tłum. uwłasnowolnienie lub upełnomocnienie) metoda stworzona przez kobiety dla kobiet i dziewcząt. Zajęcia są prowadzone przez wykwalifikowane trenerki, a uczestniczkami są wyłącznie dziewczęta i kobiety, czasem także osoby, które mają doświadczenie socjalizacji do roli kobiety. Zasada ta została przyjęta, ponieważ przemoc wobec kobiet i dziewcząt różni się rodzajem i skalą od tej, której doświadczają mężczyźni.
Z ewaluacji prowadzonych przez nas warsztatów WenDo dla dziewczynek w wieku 12-16 lat wynika, że 36 proc. z nich doświadczyło w swoim życiu przemocy i tylko 20 proc. zwracało się w związku z tym o pomoc. 94 proc. stwierdziło, że udział w warsztacie WenDo podniósł ich poczucie bezpieczeństwa, a aż 98 proc. uznało, że zdecydowanie wzrosły ich umiejętności ochrony przed 
przemocą.

Od marca 2015 roku prowadzimy pierwszą w kraju Akademię Treningu WenDo dla 30 nowych trenerek z całej Polski. Wśród szkolących się są m.in. osoby z różnym stopniem sprawności fizycznej, posługujące się Polskim Językiem Migowym czy migrantki. Dzięki temu możliwość dotarcia z warsztatami WenDo do różnych grup dziewcząt i kobiet znacząco się zwiększa.
Zmieniajmy z odwagą system edukacji
Brak odpowiedniej edukacji antydyskryminacyjnej i antyprzemocowej w Polsce przyczynia się do powielania stereotypów i uprzedzeń. Brakuje materiałów edukacyjnych, które w prosty i przystępny sposób opisują jak zapobiegać przemocy ze względu na płeć. Dlatego wydamy publikację poświęconą problematyce przemocy ze względu na płeć, jej źródłom i sposobom przeciwdziałania. Materiał ten trafi do edukatorek i edukatorów, nauczycielek i nauczycieli oraz osób pracujących w systemie pomocy społecznej, które często nie posiadają doświadczenia i pełnego zrozumienia problematyki przemocy wobec kobiet.
Wesprzyj nas, żebyśmy jeszcze tej jesieni mogły przeprowadzić spektakularną ogólnopolską Kampanię 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze Względu na Płeć!
Między 25 listopada a 10 grudnia w kilkudziesięciu miejscowościach w Polsce odbędą się wydarzenia, spotkania, warsztaty i pokazy filmów z debatami. Wsparcie finansowe przeznaczymy na wzmocnienie lokalnych działań w ramach Kampanii 16 Dni, w tym na materiały edukacyjno-informacyjne (broszury, ulotki, plakaty, publikacje). Dzięki Tobie nasz wspólny głos przeciw przemocy dotrze do wielu tysięcy osób!
Dlaczego crowdfunding?
W Polsce pozyskanie środków na działania antyprzemocowe działania jest bardzo trudne. Nie zawsze da się zrealizować skuteczną akcję edukacyjną, wydać publikację lub zorganizować wydarzenie nie mając na to pieniędzy. Jednocześnie wszystkie zaplanowane przez nas działania są bezpłatne, by zwiększyć ich dostępność. Wykorzystujemy crowdfunding, by wspólnie pokazać, że nie zgadzamy się na przemoc. Razem mamy większą siłę i moc oddziaływania!
(źródło:http://wiadomosci.onet.pl/kraj/edukacja-bezpieczna-dla-dziewczynek-wesprzyj-akcje-na-polakpotrafi-pl/l5d0xh)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz