środa, 28 stycznia 2015

Wydarzenia, dotyczące edukacji etycznej i filozoficznej, które będą miały miejsce w 2015 roku.


  Podaję, informacje dotyczące wydarzeń, związanych z edukację filozoficzną i etyczną, które będą miały miejsce w 2015 r.


1. 27-28 kwietnia Katedra Wczesnej Edukacji Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego organizuje Ogólnopolską Konferencję Naukową pt. Dziecko i filozofia w kontekście wczesnej edukacji.

Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Robert Piłat, ceniony polski filozof, współautor podręczników do nauczania filozofii, współwykonawca innowacyjnego projektu europejskiego pt.

„Pozwolić dzieciom myśleć”.

 2.  Warto już pomyśleć o udziale w X Zjeździe Filozoficznym w Poznaniu 15 – 19 września 2015 r. na którym będzie obradowała sekcja Edukacji i nauczania filozofii.
Będę miał przyjemność w tym roku, współtworzyć sekcję z profesorem Adamem Groblerem i liczę na ciekawe propozycje Państwa wystąpień, poświęconych dydaktyce filozofii i etyki


Poszukujcie informacji na stronie:


Poniżej informacja na temat  konferencji:
 Dziecko i filozofia w kontekście wczesnej edukacji:



Katedra Wczesnej Edukacji Instytutu Pedagogiki
Uniwersytetu Szczecińskiego
zaprasza serdecznie do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej
pt. Dziecko i filozofia w kontekście wczesnej edukacji

Konferencja odbędzie się w Szczecinie dniach 27-28 kwietnia 2015 roku na Wydziale Humanistycznym US i adresowana jest do pedagogów, filozofów, psychologów, kulturoznawców, teologów, terapeutów oraz nauczycieli. Konferencja jest zaproszeniem do dyskusji nad problematyką wczesnej edukacji, dotyczyć będzie znaczenia filozofii w kształtowaniu samodzielności poznawczej i twórczej dziecka, jego wrażliwości wobec świata.
W dobie dynamicznego rozwoju cyfryzacji i informatyzacji społeczeństw, komercjalizacji kultury i populizmu mediów ważny staje się krytyczny namysł nad kierunkiem przemian wczesnej edukacji. W tym kontekście warto zadać następujące pytania: Jaką rolę pełnić może nauczanie filozofii we wczesnej edukacji? Jak wykorzystać w niej dziecięce filozofowanie? Jak kształcić kompetentnego, „charyzmatycznego” nauczyciela?
Mottem konferencji są słowa prof. Leszka Kołakowskiego o charyzmatycznym nauczycielu, który zwłaszcza we wczesnej edukacji powinien mieć cechy Mistrza:

Mamy zaufanie do takich Mistrzów, jeśli są zdolni naprawdę nas uczyć i wzbogacać duchowo. Nauczanie jest jałowe, jeśli osoba nauczyciela nie jest wpisana w treść tego, czego uczy.

Tak pisze prof. Leszek Kołakowski, doctor honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego, którego teksty nakłaniają do aktywnego myślenia. Twórczość prof. Leszka Kołakowskiego, a także wielu innych filozofów i pedagogów, stanowić będzie punkt wyjścia do rozważań w następujących panelach tematycznych:

1.               Filozofia dziecka i dzieciństwa w literaturze i kulturze
2.               Twórczość dziecka jako aktywność filozoficzna
3.               Nauczyciel wczesnej edukacji i wychowanie do wartości
4.               Pedagogika filozoficzna i kultura wczesnej edukacji
5.               Filozofia dla dzieci Lipmana i inne programy edukacyjne

Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Robert Piłat, ceniony polski filozof, współautor podręczników do nauczania filozofii, współwykonawca innowacyjnego projektu europejskiego pt. „Pozwolić dzieciom myśleć”.
Konferencji towarzyszyć będą: wystawa prac plastycznych dzieci, kiermasz książek oraz warsztaty metodyczne dla nauczycieli.
Tematy referatów można zgłaszać do 28 lutego 2015 roku na adres : joannasaja@gmail.com lub  dr Paula Wiażewicz- Wójtowicz, Instytut Pedagogiki , ul. Ogińskiego 16/17, Szczecin 71-431 Szczecin.
 Koszt udziału w konferencji wynosi 450 zł ( dla doktorantów 400 zł) i obejmuje materiały promocyjne, wyżywienie (w tym uroczystą kolację) oraz publikację referatu (po uzyskaniu pozytywnej recenzji) w wysoko punktowanym czasopiśmie.
Opłatę konferencyjną należy uiścić do 20 marca 2015 roku. Numer konta zostanie podany w komunikacie nr 2.

Komitet Organizacyjny tworzą:

dr hab. Urszula Chęcińska, prof. US − przewodnicząca, checinska1@wp.pl ,
dr Paula Wiażewicz-Wójtowicz-sekretarz, paula.wiazewicz-wojtowicz@tlen.pl  tel. 517-438-399
mgr Joanna Krzemkowska-Saja - sekretarz, joannasaja@gmail.com , tel. 788-792-397
dr Małgorzata Kunicka
dr Bożena Grzeszkiewicz
dr Małgorzata Falkiewicz-Szult 
dr Beata Birnbach
dr Agnieszka Materne
mgr Ewa Mrówka
dr Julita Orzelska
dr Jacek Moroz

Skład Komitetu Naukowego zostanie podany w Komunikacie nr 2. Serdecznie zapraszamy do Szczecina!


 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz