środa, 28 stycznia 2015

Pozwolić uczniom mysleć

alt   Szkoła powinna nie tylko przekazywać wiedzę uczniom, ale także zachęcać do samodzielnego i kreatywnego myślenia. O istocie tego procesu z Magdaleną Suchodolską, Stanisławą Łykowską oraz Rafałem Strzyżewskim, nauczycielami Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Zdziechowie, nagrodzonymi za przygotowanie konspektu lekcji z wykorzystaniem Modelu Minimum Kompetencji Myślowych, rozmawia Paweł Brzeźniak.


   Wymieniona trójka znalazła się w grupie nauczycieli, biorących udział w trzydziestogodzinnych kursach dla pedagogów pt. „Myśleć w szkole”, realizowanych w ramach projektu „Pozwolić uczniom myśleć” finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Zadaniem każdego z 104 uczestników z 16 szkół z terenu powiatu gnieźnieńskiego i słupeckiego było przygotowanie konspektu lekcji z wykorzystaniem Modelu Minimum Kompetencji Myślowych.
   Ostatecznie, zdecydowano wyróżnić 10 konspektów – z czego aż trzy należały do nauczycieli z Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego w Zdziechowie. Stanisława Łykowska przygotowała konspekt zajęć z przyrody dla klasy VI, Magdalena Suchodolska – konspekt zajęć lekcji wychowawczej dla klas I-III gimnazjum natomiast Rafał Strzyżewski – konspekt zajęć religii dla klasy III gimnazjum. Organizatorem warsztatów była Gnieźnieńska Szkoła Wyższa „Milenium” oraz Stowarzyszenie Edukacji Filozoficznej „Phronesis”.

   - Na co należy zwrócić uwagę w innowacyjnym nauczaniu dzieci i młodzieży tak, aby nauczyć dzieci myśleć a nie powtarzać utarte schematy?
   Magdalena Suchodolska: - Ważne jest wykorzystanie rozmowy, zadawania pytań tak, aby dzieci nie były tylko i wyłącznie odbiorcami. Mówiąc wprost, zależy nam, aby uczniowie poszukiwali odpowiedzi na pytania w sposób kreatywny.
   Stanisława Łykowska: - Chodzi o pobudzanie do myślenia, nie blokowanie odpowiedzi uczniom, nie narzucanie im prawidłowych odpowiedzi, nie dążenie do uzyskania określonej odpowiedzi, tylko stymulowanie do zastanawiania się nad otaczającą rzeczywistością.
   Rafał Strzyżewski: - Ponadto, chodzi o wyjście z takiego punktu, że stan niepewności jest dobrym stanem. Należy dążyć do zadawania pytań: „Dlaczego?” „Jak?” itd. Chcemy wiedzieć, co uczniowie myślą, zależy nam na skłonieniu ich do formułowania własnych wniosków, nie przyjmowania rzeczy jako oczywiste, dlatego, że takie są.

   - Na co zwróciliście Państwo uwagę w swoich konspektach?
   SŁ: - Przede wszystkim na rozmowę nauczającą, dyskusję, pracę w grupach i pracę indywidualną, również w domu. Nacisk kładziemy na racjonalne myślenie i wykorzystywanie informacji z różnorodnych źródeł.
   MS: - W moim przypadku, chodziło o określenie przez ucznia swojego stanowiska w danej dyskusji, odkrywanie nowych problemów, samodzielne formułowanie pytań, ocenę prawdopodobieństwa zdarzenia oraz odniesienie się do pojęcia abstrakcyjnego, jakim w tym przypadku było szczęście u ludzi – ono było tematyką zajęć.
   RS: - Tematyka mojego konspektu dotyczyła metafory sieci w Biblii i jej związku w naszym życiu. Zwróciłem uwagę na interpretację tekstu, samodzielną kategoryzację tego, o czym on mówi, odkrywanie i porównywanie odmiennych sposobów rozumienia, wzajemne inspirowanie się do myślenia, a także nieignorowanie i docenianie myśli tworzonych przez uczniów.

   - Na ile możliwe jest wprowadzenie teoretycznych treści zawartych w konspektach w praktyce?
   MS: - Myślę, że jeśli bardzo się chce, a zapał jest wystarczający, to jest to możliwe.
   RS: - Wystarczy zrozumieć, że wcielając tego typu zasady w życie, można zadbać o rozwój intelektualny dzieci. 
   SŁ: - Te elementy pobudzają do kreatywności, która może kiełkować i za jakiś czas ujrzy się namacalne efekty tych działań.  (źródło: http://www.informacjelokalne.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7517:pozwoli-uczniom-myle&catid=22:polityka-i-spoeczestwo&Itemid=43#)
   

Co wy na to?





(źródło: https://pl-pl.facebook.com/betonzrana/photos/a.146976348758245.26966.146964185426128/641574632631745/?type=1)

Wydarzenia, dotyczące edukacji etycznej i filozoficznej, które będą miały miejsce w 2015 roku.


  Podaję, informacje dotyczące wydarzeń, związanych z edukację filozoficzną i etyczną, które będą miały miejsce w 2015 r.

poniedziałek, 26 stycznia 2015

Najpierw trzeba pokochać samego siebie

;) !!!                          


(źródło: http://zszywka.pl/p/--12823803.html)

Bo w życiu

              
bo w życiu trzeba być szczęśliwym... :)))))                                                                                     
(źródło: http://zszywka.pl/p/bo-w-zyciu-trzeba-byc-szczesliwym--12723024.html)

Szkoła przyjazna wszystkim uczniom, również w kwestii światopoglądowej :)

Zapraszam , do przeczytania zaleceń, jakie przygotowała Fundacja Wolność od Religii, które są wynikiem programu badawczego "Równość w szkole".

Treści w nim zawarte to:
  • wychowanie i wartości;
  • współistnienie zamiast konfliktu;
  • lekcje etyki oraz religii w planie szkoły - i w tym punkcie nie zgadzam się z rekomendowaną ilością godzin. Sami wiemy, że dla nas nawet dwie godziny to za mało! 
           Żaden z tych przedmiotów, nie jest również szczególnie obciążający i ten argument zupełnie    mnie nie przekonuje- to tak jakby mówić , że lekcje są obciążające więc zmniejszmy ilość godzin . No i kolejna uwaga - jeżeli Etyka i Religia mają być traktowane na równi z innymi przedmiotami i są równie ważne dlaczego mają mieć mniej godzin? Jak można mówić, że zajęcia , dzięki którym człowiek się rozwija, poznaje samego siebie są obciążające??? Dla niektórych, są to jedyne dwie godziny w ciągu tygodnia, podczas których skupiają się tylko na sobie, na swoich przemyśleniach, na swojej opinii itd.
  • organizacja pracy szkoły
Szczegółowe informacje na ten temat pod zamieszczonym linkiem:


Czym jest Etyka? a czym nie jest? Kwintesencja !


Etyka, 
 
wbrew temu co się powszechnie na ten temat uważa, nie jest
jedynie świeckim odpowiednikiem religii w szkołach, ale przede wszystkim jedną z dyscyplin filozoficznych. 
 
Uczy krytycznego, logicznego myślenia, twórczego i spontanicznego reagowania na nowe sytuacje i zagrożenia. (...) 
 
Zajęcia nastawione są na wszechstronny osobowy rozwój uczniów.(...) 
 
Nie ma potrzeby dokonywania wyboru pomiędzy religią a etyką. Uczniowie mogą uczęszczać na obydwa przedmioty jednocześnie" (...) 
 
(źródło:A. Lehmann,Pani Etyka zdobyła szkołę. Jak się udało?w: „Gazeta Wyborcza. Poznań”, 2014. 10. 20)
 
 
 

niedziela, 25 stycznia 2015

Zdziwienie jest początkiem wiedzy

Kto jest bez­wolny i dzi­wi się, poz­na­je swoją niewiedzę. 
Zdzi­wienie jest początkiem wiedzy. 
(Arystoteles)

Co wy na to?

Fakt, że człowiek pot­ra­fi odróżnić dob­ro od zła, świad­czy o je­go in­te­lek­tual­nej wyższości nad in­ny­mi stworze­niami; a fakt, że pot­ra­fi wyrządzić zło, świad­czy o je­go mo­ral­nej niższości wo­bec każde­go stworze­nia, które te­go nie potrafi.

Le­piej jest nie odzy­wać się wca­le i wy­dać się głupim, niż odez­wać się i roz­wiać wszel­kie wątpliwości. 

Daj każde­mu dniu szansę sta­nia się naj­piękniej­szym w całym twoim życiu. 
 (Mark Twain)