niedziela, 28 czerwca 2015

Sztuka pomagania - Bernard Beniu Bałut dla Michała Tryki

Prosimy o pomoc dla Michała

Please help for Michael




FUNDACJA NA RZECZ DZIECI
Z CHOROBĄ NOWOTWOROWĄ

"WYSPY SZCZĘŚLIWE"
ul. Wielicka 265, 30-663 Kraków
tel/fax +48 12 6580261
fundacja@wyspyszczesliwe.org.pl
www.wyspyszczesliwe.org.pl
KRS 0000225443
PKO BP IO KRAKÓW 83 1020 2892 0000 5302 0150 8522
IBANPL 83102028920000530201508522 SWIFT BPKOPLPW

wtorek, 23 czerwca 2015

Urodziny :)

"Wraz z końcem roku szkolnego świętujemy mały jubileusz; zamykamy piaty rok naszej działalności. W tym czasie liczba szkół z etyką zwiększyła się prawie dziesięciokrotnie! Tak, to prawda, omal dziesięciokrotnie. Oczywiście to nie tylko nasza zasługa, ale mamy w tym znaczący udział. Chętnie przyjmiemy jubileuszowe gratulacje, a wszystkie laurki opublikujemy na portalu.

Dziękujemy Państwu, że jesteście z nami. Liczba naszych przyjaciół na FB dobija do 3000, a łączna liczba odsłon na portalu liczy setki tysięcy.  Zalinkowane  na naszej stronie na FB teksty, dotyczące szeroko pojętej edukacji trafiają do wielu, wielu osób.  Z korespondencji do redakcji wiemy, że publikowane przez nas scenariusze lekcji cieszą się dużym zainteresowaniem i uznaniem nauczycieli etyki, ale też uczniów i ich rodziców.  Wiemy także, że dzięki naszym radom i wsparciu dla rodziców pragnących posłać swoje dziecko na etykę, w wielu szkołach po raz pierwszy pojawiły się lekcje etyki. Otrzymywane od nich wyrazy sympatii i podziękowania są dla nas najpiękniejszą nagrodą.

Apelujemy do rodziców, żeby koniecznie złożyli w szkole pisemną deklarację o posłaniu dziecka na etykę. Jeśli szkoła takich deklaracji nie będzie zbierać, to złamie prawo. Nawet, jeśli będziecie jedyni w całej szkole, a nawet w gminie, to lekcje etyki muszą być zorganizowane.

Zapraszamy nauczycieli etyki do przysyłanie nam scenariuszy i pomysłów na lekcje. Podzielcie się swoją wiedzą i doświadczeniem z nowymi nauczycielami etyki.  Szczególnej pomocy potrzebują nauczyciele z podstawówek, którzy nie skończyli filozofii lub studiów podyplomowych z etyki, ale zgodnie z rozluźnionymi przez MEN wymogami kwalifikacyjnymi mogą uczyć etyki.

Życzymy Państwu udanych wakacji i urlopów.  Chociaż na samym portalu w wakacje raczej nie będziemy publikować  nowym materiałów, to nasza strona na FB  będzie działać; zaglądajcie tam, komentujcie, zapraszajcie znajomych do jej polubienia".
 

piątek, 19 czerwca 2015

KONKURS - NAKRĘĆ SIĘ NA WIELOKULTUROWOŚĆ !!!

Zachęcam do udziału w konkursie pt "Nakręć się na wielokulturowość".
Wiem, że Ozłacanie Kasisi, zajmuje wam większość czasu ale może znajdziecie chwilkę :)
Jesteście mistrzami kręcenia filmów, macie świetne pomysły i przemyślenia, a więc do dzieła !!!
Wszelkie informacje na stronie: http://www.nakrec.org/

środa, 17 czerwca 2015

Ozłacamy Kasisi - 16 czerwca Dzień Dziecka Afrykańskiego

Wczorajszy dzień potwierdził to co wiedziałam odkąd pracuje w Naszej szkole- zawsze można na was liczyć :)
Nie spodziewałam się takiego odzewu i zaangażowania tylu osób! Moje "dzieci" z klas  5-6 (grupa etyczna)dotrzymały słowa i od dwóch miesięcy przygotowywały TEN dzień :) Nie zabrakło kartek wykonanych na tę okoliczność, bransoletek, stoiska do robienia warkoczyków oraz spontanicznie zaproponowanego stoiska z własnymi wypiekami :)
Nauczycielki, przeprowadziły w swoich klasach zajęcia na temat Kasisi, a dzieci pod ich czujnym, i twórczym okiem wykonały prace plastyczne tak piękne, że nikt nie jest wstanie przejść obok nich obojętnie!
Dziękuję wszystkim za zaangażowanie!Wiem ile wysiłku trzeba włożyć w pracę kiedy się wie, że dla jednych to czas wzmożonej pracy, a dla innych czas oczekiwania na zasłużony odpoczynek :)


Zachęcam do śledzenia rankingu szkół :)





http://www.fundacjakasisi.pl/pl/ozlacamy


czwartek, 4 czerwca 2015

Warto pamiętać

"To, czego możemy doświadczyć dzięki drugiemu człowiekowi  jest bezcenne i niezapomniane, a dzieciństwo wywiera ogromny wpływ na nasze dorosłe życie, zwłaszcza relacje międzyludzkie, w jakich przychodzi nam funkcjonować."
Grażyna Tobolska
(źródło:http://edurada.pl/artykuly/dzieci-stwo-kraina-szaro-ci-zaczarowana/)

Dzień Dziecka

1 czerwca obchodzimy w Polsce Międzynarodowy Dzień Dziecka. Trudno o święto bardziej beztroskie i radosne. Słońce już od maja pięknie grzeje, wszędzie wokół kwiaty i żywa, młoda zieleń.
Dzieci i rodzice zapełniają parki miejskie, festyny, koncerty, turnieje, lunaparki i co tylko które miasteczko ma najlepszego.
A skoro dzień jest międzynarodowy to i w innych krajach świętowany jest z pewnością równie radośnie. I tak Nowa Zelandia obchodzi go w pierwszą niedzielę marca, Paragwaj 16 sierpnia, Chorwacja 11 listopada a Sudan 23 grudnia. Daty tak różne, jak różna może być sytuacja samych dzieci. Święto bowiem wzięło się z potrzeby. Stoją za nim obawy, aspiracje i nadzieje narodów świata w stosunku do ich własnych dzieci i ich przyszłości.  Ustanowione w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, święto miało przypominać nam wszystkim o prawach dziecka zapisanych w Karcie Narodów Zjednoczonych. Dzień ten został „Ustalony dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka; propagowania idei braterstwa i zrozumienia pomiędzy dziećmi całego świata oraz promowania działań na rzecz ich pomyślnego rozwoju”. Należy przy tym przyznać, że my – dorośli, swoje obowiązki wobec dzieci potraktowaliśmy poważnie. Kamieniami milowymi na drodze ku lepszym warunkom życia dzieci na świecie były przyjęta w 1958 roku Deklaracja Praw Dziecka, Konwencja o Prawach Dziecka z roku 1989, a w szczególności utworzenie starszego nawet niż samo święto Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci, znanego jako UNICEF.
Ilustracja dla dzisiejszego artykułu może się państwu wydawać dość dziwna. Trudno o obrazek bardziej nudny i wyprany z radości życia niż wykresy statystyczne, a jednak proszę, zaufajcie mi i spójrzcie uważnie  - weźcie dzieci na kolana i razem nacieszcie oczy tym widokiem – jak absolutnie cudowne i zachwycające są te krzywe, gdy wspólnym wysiłkiem całej ludzkości kładą się do prawego dolnego rogu. Patrzycie państwo właśnie na globalną śmiertelność niemowląt pomiędzy rokiem 1950 a 2010.

Międzynarodowy Dzień Dziecka jest zatem świętem naprawdę wyjątkowym. Oprócz słupków i imponujących danych wiele jednak o sytuacji dzieci dowiemy się również z nazw świąt, które z biegiem lat zaczęły mu towarzyszyć. I tak 12 lutego obchodzimy Dzień Dzieci-Żołnierzy, 12 kwietnia Dzień Dzieci Ulicy, 19 listopada Dzień zapobiegania przemocy wobec dzieci. Kolejne daty zmuszają do zastanowienia, każą spojrzeć dalej niż własne podwórko, własne doświadczenie, uświadomić sobie, jak wiele dzieci nie ma okazji cieszyć się tym wszystkim, co rozumiemy pod hasłem „dzieciństwo”: poczuciem bezpieczeństwa, dobrobytem, dostępem do edukacji i możliwościami rozwoju, pełną miłości opieką rodziców.
Dziś wszyscy staramy się dla naszych maluchów zrobić coś miłego, coś wyjątkowego co rozjaśni ich dzień. Ciesząc się wesołą atmosferą i piękną pogodą pamiętajmy też, jak łatwo możemy odmienić życie innych dzieci, tych którym w wielkiej loterii życia szczęścia jednak zabrakło. Znajdziemy je w Polsce  jak i w dalszych zakątkach świata.
Michał Kurpiński
(źródło: http://edurada.pl/artykuly/dzien-dziecka/)

Islamie, zreformuj się

Somalijka Ayaan Hirsi Ali jest jednym z czołowych krytyków islamskiego fundamentalizmu. Aktywistka polityczna opowiada o indoktrynacji, jaką przeszła w młodości i perspektywach zreformowania islamu w celu dostosowania jego zasad do wymogów współczesności.


Negocjacje - warto przeczytać

Życie pokazuje, że wiele osób rozmawia występując z pozycji siły. Czy my, osoby negocjujące w dobrej wierze, mamy taką sytuację zaakceptować i uznać się za przegranych?