poniedziałek, 1 grudnia 2014

Seminarium „Globalna polityka i sprawiedliwość społeczna”

Może ktoś się skusi?Poniżej informacja:
"Fundacja ICRA we współpracy z Fundacją im. Friedricha Eberta serdecznie zapraszają na szesnaste seminarium w ramach Warszawskich Debat o Polityce Społecznej:
„Globalna polityka i sprawiedliwość społeczna”
Czas: czwartek, 4 grudnia 2014, godzina 18.00
Miejsce: Biuro Fundacji im. Friedricha Eberta, ul. Podwale 11, Warszawa, sala seminaryjna
Paneliści:
Krzysztof Hagemejer, były szef działu polityki zabezpieczenia społecznego Międzynarodowego Biura Pracy
Marcin Wojtalik, Instytut Globalnej Odpowiedzialności
Dorota Szelewa, Instytut Polityki Społecznej UW, Fundacja ICRA
Michał Polakowski, Fundacja ICRA.

Do udziału w spotkaniu zapraszamy wszystkich zainteresowanych problemami globalnej polityki i sprawiedliwości społecznej. Uczestniczkom i uczestnikom spotkania rozesłany zostanie krótki tekst wprowadzający. Osoby zainteresowane uczestnictwem w seminarium prosimy o wysłanie zgłoszenia do 3 grudnia na adres seminaria@icra.pl
Problemy globalne dotyczące przemian klimatycznych, przeludnienia czy skali nierówności, dostępu do zasobów i eksploatacji zasobów krajów rozwijających się coraz częściej trafiają do do świadomości społecznej. Jednak w dyskusji publicznej nad polityką społeczną i ekonomiczną w Polsce poświęca się stosunkowo niewiele uwagi problemom o zasięgu globalnym. Tym razem pragniemy wyjść poza kontekst polski i europejski i zastanowić się nad globalnym wymiarem rozwoju polityki społecznej. Chcemy przyjrzeć się zarówno wspólnym przedsięwzięciom z dziedziny polityki społecznej, jak i szerszemu problemowi globalnej sprawiedliwości społecznej, w tym, sprawiedliwości podatkowej. W szczególności, chcemy podać pod dyskusję następujące pytania:
- Dlaczego dla współczesnej dyskusji nad polityką społeczną nie można przejść obojętnie nad problemami o skali globalnej (zrównoważony rozwój i ograniczoność zasobów, efekt cieplarniany, przeludnienie, globalne nierówności dochodowe)?
- Jakie prawne standardy zabezpieczenia społecznego funkcjonują na poziomie ponadnarodowym? Jakie jest znaczenie organizacji międzynarodowych, w szczególności Narodów Zjednoczonych i Międzynarodowej Organizacji Pracy?
- Jakie funkcję pełnią programy pomocowe, finansowane z budżetów krajowych lub przez organizacje międzynarodowe?
- Co to jest „optymalizacja podatkowa” i jakie jest jej znaczenie dla sprawiedliwego podziału zasobów? Jak w świetle optymalizacji podatkowej można podjąć dyskusję o polityce społecznej w skali globalnej?
(źródło: http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/1258722.html?utm_source=prenumerata_mazo&utm_medium=email&utm_campaign=01.12.2014)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz