wtorek, 4 listopada 2014

GRA O TOLERANCJĘ - KTO POWSTRZYMA EKSTREMISTÓW? POLSKO-SZWEDZKA DEBATA I POKAZ FILMU "GRA" RUBENA ÖSTLUNDA

Ambasada Szwecji oraz Instytut Spraw Publicznych zapraszają na spotkanie z udziałem znamienitych gości w siedzibie Marzyciele i Rzemieślnicy w wyjątkowej scenerii Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy.

O problemie ekstremizmu i nienawiści wobec „innych” w obliczu rozwoju liberalnej demokracji oraz wielokulturowego społeczeństwa rozmawiać będą: Maciej Zaremba, Patrycja Dołowy, Jacek Kucharczyk, Aleksandra Gliszczyńska-Grabias i Marta Siciarek.

Dyskusję moderować będzie dziennikarka Gazeta Wyborcza, Ewa Siedlecka.

Przed rozpoczęciem dyskusji będzie można wysłuchać krótkich wystąpień Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Traktowania, prof. Małgorzaty Fuszary oraz Ambasadora Szwecji Staffana Herrströma.

Czy europejska wspólnota umie promować zalety wielokulturowości? Czy ekstremiści o konserwatywnych poglądach mogą mieć wpływ na europejską politykę w obszarze integracji? I jak powinno reagować społeczeństwo obywatelskie, kultura i sztuka, organizacje pozarządowe, gdy prawa jednostek są łamane ze względu na ich kolor skóry, pochodzenie lub poglądy polityczne?

Chcemy porozmawiać o tym, jak bronić demokratycznych wartości i społeczeństwa obywatelskiego przed fundamentalizmem odrzucającym odmienność, mową nienawiści i przemocą skierowaną przeciw „innym”.

Zajmiemy się problematyką integracji reprezentantów różnych kultur w obrębie jednego społeczeństwa. Debata dotyczyć będzie konfliktu wartości demokratycznych i fundamentalistycznych ideologii promujących nienawiść wobec „innych”.

Zadamy sobie także pytanie, kim jest ekstremista? I czy będąc częścią społeczeństwa obywatelskiego ekstremiści mają te same prawa i wolności co wszyscy, łącznie z wolnością głoszenia przekonań i dążenia - pokojowymi metodami - do zmiany prawa, włącznie z konstytucją?

Po dyskusji dzięki uprzejmości dystrubutora Against Gravity zapraszamy na pokaz wielokrotnie nagradzanego i wzbudzającego dyskusje szwedzkiego filmu „Gra” (reż. Ruben Östlund, rok produkcji 2011).

Partnerem wydarzenia jest Radio TOK FM.

Paneliści:

Patrycja Dołowy – artystka, performerka, dramaturg, autorka projektu „Widoczki. Pamięć miasta/pamięć ciała” i powstałej na jego podstawie sztuki „The Hideout/Kryjówka”. Dzięki projektowi „Widoczki: pamięć miasta/pamięć ciała” autorka próbuje ukazać inne spojrzenie na przestrzeń, pamięć, historię z kobiecej (codziennej) perspektywy, szukania świadectw bycia, rejestracji lub przywrócenia pamięci nie tego co publiczne, ale tego co gdzieś w zakamarkach i pamięci miasta ukryte, niewidoczne, zatarte. Współpracując z neTTheatre zbierała świadectwa o sąsiedztwie polsko-żydowskim. O ukrywanych i ukrywających, o przemilczanych, o odebranej lub rozdwojonej tożsamości. Odnalezione świadectwa posłużyły za kanwę scenariusza najnowszego spektaklu neTTheatre „The HIDEOUT/KRYJÓWKA”.

Aleksandra Gliszczyńska-Grabias – absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu. Stypendystka Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Uniwersytetu Cambridge, Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, Fundacji Rothschild’a, Cardozo Law School w Nowym Jorku oraz Interdyscyplinarnego Ośrodka Badań nad Antysemityzmem na Uniwersytecie Yale w Stanach Zjednoczonych. Pracowniczka naukowa w Poznańskim Centrum Praw Człowieka Instytutu Nauk Prawnych PAN, gdzie w 2012 roku obroniła rozprawę doktorską na temat instrumentów przeciwdziałania antysemityzmowi w międzynarodowym prawie praw człowieka. Jej zainteresowania badawcze obejmują przede wszystkim zagadnienia: mowy nienawiści, prawnych aspektów przeciwdziałania antysemityzmowi, ksenofobii i rasizmowi, dyskryminacji na tle rasowym i religijnym, systemu ochrony praw człowieka ONZ. Jest autorką wielu artykułów naukowych, ekspertyz i raportów podejmujących te zagadnienia (m.in. dla Sejmu RP, Komisji Europejskiej oraz Agencji Praw Podstawowych UE), w tym współredaktorką książki „Mowa nienawiści a wolność słowa. Aspekty prawne i społeczne” (Wolters Kluwer, Warszawa 2010). Członkini Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia na rzecz Badań nad Antysemityzmem, doradczyni prawna Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita”.

Jacek Kucharczyk - Doktor socjologii, absolwent Szkoły Nauk Społecznych przy IFiS PAN - doktorat obronił w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. W latach 1994-1995 stypendysta Graduate Faculty of the New School for Social Research w Nowym Jorku. Wcześniej studiował na University of Kent at Canterbury (Master of Arts in Philosophy, 1992) i Uniwersytecie Warszawskim (Magister Filologii Angielskiej, 1987). W latach 80. współpracował z podziemnym czasopismem „Wielka Gra”. Członek Rady Dyrektorów European Partnership for Democracy w Brukseli. Członek Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Jeden z założycieli stowarzyszenia PASOS - Policy Association for an Open Society. Członek Rady Think Tank Fund w Open Society Institute w Budapeszcie. Autor i redaktor licznych artykułów, policy briefs, raportów i książek na temat demokracji, polityce zagranicznej, integracji UE i relacjach transatlantyckich. Często komentuje bieżące wydarzenia polityczne w prasie, radio i tv.

Marta Siciarek – absolwentka sinologii UW i psychologii międzykulturowej SWPS, koordynatorka projektów na rzecz integracji oraz przeciwdziałania dyskryminacji migrantów, prezeska Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku, współtworzy Gdynia dla Ludzi - inicjatywę obywatelską na rzecz współdecydowania i partycypacji społecznej.

Maciej Zaremba – emigrował do Szwecji w 1969 roku. Jego dziennikarstwo zaczęło się od „Solidarności” – w 1981 roku wrócił do Polski z zamówieniami od kilku redakcji. Dziś jest wybitnym publicystą największego szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter". W 1997 roku nagłośnił sprawę przymusowych sterylizacji, które państwo szwedzkie przeprowadziło w latach 1935–1976 na tysiącach "niepożądanych" obywateli. Za swoje artykuły otrzymał liczne nagrody, m.in. kilkakrotnie Nagrodę Akademii Szwedzkiej i Wielką Nagrodę Dziennikarską za cykl „Polski hydraulik”. „Jest jednym z czołowych obrońców państwa prawa i pomaga zrozumieć nasze społeczeństwo, w którym hipokryzja tak łatwo maskuje ucisk najlepszymi zamiarami” — napisała Akademia Smålandii, przyznając w 2006 roku Maciejowi Zarembie nagrodę Daga Hammarskjölda.

O filmie:

W centrum handlowym w Göteborgu pięciu nastolatków podchodzi do grupy trzech młodszych chłopców i pyta która jest godzina. Gdy jeden z nich wyciąga telefon komórkowy, aby udzielić odpowiedzi, zostaje oskarżony, że ukradł go młodszemu bratu starszego chłopca. „Telefon wygląda na taki sam”, podkreśla nastolatek. I choć oskarżony gwałtownie zaprzecza, zgadza się, aby wyjść razem z grupą z centrum handlowego i skonfrontować się z domniemanym właścicielem telefonu. Tak rozpoczyna się okrutna i przewrotna gra, w której banda starszych chłopców staje się oprawcą, a młodszych – ich ofiarą...

„Gra” to ambitny, zaangażowany społecznie, i prowokujący do przemyśleń film, który stawia poważne pytania i nie udziela łatwych odpowiedzi. Opowiada historię grupy ciemnoskórych chłopców z biedniejszych środowisk, którzy, wykorzystując panujące na ich temat stereotypy, okradają dzieci z dobrych rodzin. Młodociani oprawcy pogrywają stereotypami na temat swoich ofiar, a reżyser robi to samo wobec widzów, którym trudno zająć jednoznaczną postawę i ocenić, po której stronie mają się opowiedzieć.

Inspiracją dla „Gry” były prawdziwe zdarzenia. Parę lat temu w Göteborgu grupa nastoletnich ciemnoskórych chłopców okradała dzieci, stosując wobec nich przemoc psychiczną. Film wywołał ożywioną dyskusję w Szwecji. Obrazując współczesne szwedzkie społeczeństwo klasowe, reżyser Ruben Östlund chciał wywołać debatę nie tylko na temat rasizmu, ale również agresji, przemocy nieletnich i ich zachowania w grupie.

Film "Gra" zdobył wiele nagród i wyróżnień, w tym Coup de Coeur na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 2011 roku oraz nominację do Nagrody LUX: Zbliżenie na europejskie kino 2011 Parlamentu Europejskiego. W Szwecji został uznany za jeden z najlepszych filmów ostatnich lat (m.in. nagroda Złoty Żuk dla najlepszego reżysera). (Źródło: Planete+ DOC Film Festival)

Wstęp wolny!


(https://www.facebook.com/events/717362671677638/)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz